Toulky

I přes to, že se v Prachaticích pohybujeme všichni, jen málokdy najdeme tak zajímavá místa jako nám nabízí trasy toulek. Není to však pouze o nových a krásných místech, které lze objevovat, ale i velké poctě - vyhrát hůl tuláků. Soutěží se o ní napříč ročníky a body se získávají dle toho, jak dlouhou a náročnou toulku ujdete. Čím více vás půjde, tím více bodů. Radost z pohybu podpoří krásné prostředí kolem a soutěživost vás bude motivovat k pravidelnosti.

Nikola Marhounová, 3.B

Fotogalerie

Výlet do Volar

Dne 22.4.2024 se naše třída 1.B vydala s p. vychovatelkou Lenkou Mustacovou a p. učitelkou Terezou Gondekovou do plaveckého bazénu ve Volarech. Ráno jsme vyjeli vlakem přímo do Volar, kde nám paní ředitelka sportovního zařízení vyšla vstříc, a my jsme měli bazén na dvě hodiny sami pro sebe. Během této doby jsme si jako třída zasoutěžili, také uplavali mnoho bazénů a zahráli hry. Nejvíce jsme se ale těšili do vířivky, kde jsme si všichni odpočinuli a načerpali síly. Na zpáteční cestě jsme prošli částí Starého města, kde jsme zhlédli původní roubené domy a poté už jsme jeli autobusem zpět. Všichni jsme byli unavení, ale za ten zážitek to stálo.

 Ellen Předotová, 1.B

Fotogalerie

Pod čepicí

Dne 26. 2. 2024 bylo na našem internátě opravdu živo. Konala se soutěž „Pod čepicí“. Každá třída si vybrala ze svých řad pět dvojic (sestřičky byly rozděleny na 1.+2. ročník a 3.+4. ročník), které se utkaly v AZ-kvízu, trhání papíru, poznávání předmětů, popisu slov či kreslení. Všichni jsme se sešli v jídelně, moderátoři nás uvedli do děje a soutěžení mohlo začít. Jako první přišla na řadu vědomostní hra AZ-kvíz. Otázky byly velmi zajímavě vybrané s různou obtížností. Následovalo poznávání různých předmětu. Každá dvojice si vybrala dva lístečky. Musím říct, že některé předměty byly těžko k uhodnutí. Další dvojice se utkala v popisu slov, kdy jeden popisuje a druhý hádá. Časomíra byla nastavena na jednu minutu. Čtvrtou soutěží v pořadí bylo poznání filmu podle obrázku a do této soutěže se zapojili i diváci. Poslední soutěž byla trhání papíru. Výsledky se posuzovaly dle toho, jak dlouhý byl had. Nesměly se použít žádné pomůcky. Smělo se jen trhat. A jak to dopadlo? Na 3. místě se umístila 2.A, na 2. místě 2.C a vítězství braly starší sestřičky. Děkujeme hlavním organizátorkám paní vychovatelce Krafčikové, Eichnerové a také ostatním vychovatelkám, moderátorům, účastníkům i divákům. 

 Marie Jirušová, 1.B 

Křeslo pro hosta

Dne 3.10. 2023 jsme přivítali v „Křesle pro hosta“ Mgr. Leonu Červíkovou. Seznámila nás se svou prací, jakými metodami zjistit u dětí řečové vady a vyprávěla nám i zajímavé příběhy ze své praxe. Nechyběla ukázka mnoha pomůcek, her a třeba i kartiček s obrázky na popis či vyprávění, též i pomůcek na sluchová cvičení. Během vyprávění jsme dostali prostor pro své dotazy. Také jsme se dozvěděli o spolupráci s psychology a o logopedické škole v Týně nad Vltavou. Z besedy si odnášíme mnoho zajímavých poznatků, za které děkujeme.

Zuzana Dvořáková, 4.A

Stand Up Therapy

Dne 18. 9. a 19. 9. měly páry vybrané ze specializace DV a „Pilulek“ možnost zúčastnit se workshopu „Stand Up Therapy“ Filipa Tellera. Za sebe můžu říct, že nám Filip předal bohaté zkušenosti týkající se toho, jak takový stand up vlastně funguje a jak se zpracovává. Kromě občerstvení od paní učitelky Patrasové nás čekalo mnoho aktivit a technik ohledně stand upu. Ukázali jsme si výborné ukázky ze zahraničí a pak začali rovnou pracovat. Bylo to k popukání a občas jsme se smíchy nemohli ani soustředit. Z našeho dvoudenního počínání vzniklo velmi příjemné vystoupení a myslím, že to, co nám Filip předal za dva dny, je něco neuvěřitelného. Takovéto akce jsou skvělé a už se nemůžeme dočkat, až se zase společně potkáme.

Za zúčastněné,

Vomáčka Stanislav, 3.B

 

Křeslo pro hosta

Na pondělní večer (5. února) si pro nás paní vychovatelka Lenka Mustacová připravila besedu o tom, jaký je život dětí v dětském domově a jaká je práce vychovatelky v takovém zařízení, jelikož ona sama pracovala jako vychovatelka v DD v Horní Plané. Bylo to zajímavé a dozvěděli jsme se poměrně hodně nových informací.

Dominik Vanc, 2.C

Fotogalerie

Štědrovečerní večeře

Večeře, která se odehrála 20. 12. v Domově mládeže, nebyla vůbec obyčejná, ale speciální. Štědrovečerní! Kromě slavnostně oblečených studentů i pedagogů se jídelna naplnila zejména tradiční vůní, veselostí a předvánočním štěstím, které vládlo po celý večer i přes pár uroněných slz dojetí. Svými vystoupeními nás poctily školní hudební soubory Cink a Fontána a pěvecké představení si na rozloučenou připravili i žáci třídy 4.B. Když se složily všechny příbory a pomocníci odnesli poslední talíře, každá třída se odebrala na své patro, kde strávila sváteční večer se svými učiteli, vychovatelkami a hudbou.

Touto cestou děkuji vedení Domova mládeže a personálu kuchyně za možnost každoročně zažívat tento kouzelný večer.

Martina Kozlová, 3. A

Fotogalerie

 

Pedárna hledá talent

Dne 4.12.2023 se pořádala na domově mládeže akce „Pedárna hledá talent“. Celou akcí nás provázeli šikovní moderátoři Roman Veselý a Adéla Princová ze 4.B. Všechna vystoupení hodnotila odborná porota - čert, anděl a Mikuláš v podání vychovatelek DM, tj. Šárky Vandlíčkové, Jiřiny Penzenstadlerové a Jany Šimkové.  První ročníky předvedly své pěvecké a taneční dovednosti, zazpívali jsme si vánoční koledy s doprovodem dud a shlédli jsme taneční představení s gymnastickými prvky. V druhých ročnících nás ohromila přehlídka různých druhů náušnic, latinsko - americké tance, zajímavá klavírní skladba a třetí ročníky velmi kreativně předvedly svůj talent v písních s vlastním originálním pojetím. Nesmíme však zapomenout na taneční vystoupení našich studentek zdravotní školy, jejichž taneční kreace nás vtáhly do vánoční atmosféry. Tuto akci vystoupením zakončily dvojice Pařka a Kolčaba ze 4.B. Byly opět skvěle naladěny a jejich zpěv a tanec rozproudil krev v našich žilách. Jelikož nehlasovala jen porota, ale i všichni přítomní, do finále se dostaly třídy 3.A a 4.B. Výherce však může být jen jeden a tím se stala 3.A.

Tímto bychom chtěly poděkovat organizátorkám paní vychovatelce Haně Krafčikové a Radce Eichnerové za příjemnou akci plnou legrace.

Žákyně 3. B

Fotogalerie

 

Vítání prváků

Je to tady znovu. Začátek září a na naši školu opět přichází spousta nových studentů a studentek. No, a jak už tak u nás bývá zvykem, musíme je nějak přivítat. Letos ovšem trochu netradičním způsobem. Dne 25.9 se na hřišti v areálu domova mládeže uskutečnily souhry, jakožto přivítání prváků. V podvečer tohoto ještě letního dne se sešly všechny třídy a souhry mohly začít. Tým byl sestaven vždy ze tří žáků dané třídy a k nim se připojila dvojice z prvních ročníků. Lyceum k lyceu a PMP k PMP. Každý tým řekl svůj pokřik a nastal čas na první disciplínu. Ty byly zaměřené především na rychlost, obratnost a spolupráci. Když byly všechny soutěže dohrány, paní vychovatelky šly sečíst body. V mezičase byla připravena aktivita jen pro prváky. Ti si měli stoupnout do řady po třídách, poslední si na sebe oblekl tričko a jejich třídní vychovatelka měla za úkol přetáhnout tričko postupně přes všechny. O něco rychlejší byla 1. B, a tak tuto soutěž vyhrála. To už ale byly sečteny body a přišla všemi očekávaná chvíle. Vyhlášení vítěze. S náskokem 8 bodů se na prvním místě umístily zdravotní sestry. Druhé místo obsadila 4. A, a jen o jeden bod za nimi byla 2. A. Výhercům všichni náležitě zatleskali, ale ani třídy, které se neumístily, neodešly s prázdnou. Každá třída si odnesla pytlík bonbonů a úsměv na tváři. Myslím, že to byl velice vydařený podvečer a všichni jsme si ho užili. Tímto bych chtěla poděkovat paním vychovatelkám za skvělou organizaci a možnost poznat a přivítat nové prváky.

Hemberová Tereza, 3. B

Fotogalerie

Keramická dílna

V tomto školním roce se mohli studenti ponořit do nové činnosti. Pod vedením paní vychovatelky Kristýny Podsedníkové měli zájemci možnost se seznámit se světem hlíny, modelování a glazury  –  s keramikou.

Vytvářeli jsme jednoduché nádobí, malé figurky, různé dekorace, jednoduše všechno, co nás jenom napadlo. Paní vychovatelka nám po celou dobu ochotně pomáhala, radila a pravidelně nás zachraňovala před karamboly, které by na nás jinak v hlíně čekaly. Hlavně díky ní odcházíme se spoustou výrobků, které nás ještě dlouho budou těšit. Nejen jsme si osvojili modelování, ale díky dobré náladě a super kolektivu každé vyrábění fungovalo i jako odreagování od povinností a mohli jsme tak popustit uzdu fantazii. Jménem sebe i ostatních zúčastněných děkuji za krásnou zkušenost a skvěle strávený čas.

Aneta Podhradská a Martina Kozlová, 2.A

Fotogalerie

Výlet na Libín

Dne 25. dubna se naše třída 3.A se třídou 1.C vypravily na Libín. Počasí nám celkem přálo, jenom nahoře to pořádně foukalo. Trasa byla pěkná, hlavně cesta zpět, kdy jsme šli celou cestu přírodou. Na Libíně samozřejmě nemohl chybět výšlap na rozhlednu, na které sice foukalo, ale za ten krásný výhled na Prachatice a okolí to stálo! Bylo to příjemně strávené dopoledne v přírodě a hlavně s fajn lidmi. Myslím, že za všechny zúčastněné mohu říci, že to byl opravdu hezký výlet.

Lucka Trantinová 3.A

 

Fotogalerie

Retro den na DM

Dne 18. 4. 2023 proběhl „Retro den“ v rámci 40. výroční provozu domova mládeže. Cílem bylo děvčatům a chlapcům připomenout, jaký byl chod DM v osmdesátých letech. Budíček nastal rozhlasem v 6:30 s tematickými písněmi z dřívější doby. V 6:35 proběhlo hlášení vychovatelky a seznámení s denním programem. Poté nastala rozcvička na patrech a vychovatelky vyrazily na kontrolu a vyslechnout hlášení od děvčat. Následovalo vynášení odpadkových košů až ven za budovu domova mládeže. Někteří se dokonce stylizovali do tehdejší módy a vyrazili tak i do školy.

Vychovatelka Bc. K. Podsedníková

 

Fotogalerie

Pasování 3.A na čtvrťáky

V pondělí 17. dubna jsme se konečně staly nejstaršími žákyněmi na této škole. Současné 4. ročníky nás pasovaly na mazáky. Ale ještě předtím, než jsme se jimi mohly stát, musely jsme splnit několik úkolů. Čtvrťáci si pro nás připravili záludné otázky, poznávání a zpívání písniček, dramatické ztvárnění krátké scénky, překreslování obrázku na záda spolužaček nebo třeba soutěž v józe. Po splnění jsme přešly k samotnému pasovacímu rituálu. Ani jediná z nás nezůstala suchá, ale všechny jsme úspěšně prošly zkouškou. Tímto za naši třídu 3. A. děkuji čtvrtým ročníkům za připravený program. Moc jsme si to užily - A JSME MAZÁCI!

 

Fotogalerie

Přednáška o duševních poruchách

Ve čtvrtek 13. 4. 2023 proběhla na domově mládeže velmi přínosná přednáška o duševních poruchách, psychických problémech a jiných potíží od Sylvy Turkové z centra Vidda – Poradenské centrum pro oblast duševního zdraví a nemocí.

Fotogalerie

Masopustní průvod ve městě

Dne 21. 2. 2023 se třída 3.A zúčastnila Masopustního průvodu s prvním stupněm ZŠ Zlatá Stezka. Průvod vycházel od ZŠ, kde se sešly všechny třídy prvního stupně. Všichni zúčastnění měly krásné a originální kostýmy. Průvod začal u školy a pokračoval přes město, kde se na několika místech zastavil. Jednou ze zastávek byla i naše „Pedárna“. Důležitou zastávkou bylo náměstí, kde se děti postavily do kruhu, zpívaly písně a tančily v kruhu. Jeden tanec byl i s panem místostarostou Prachatic. Celý průvod jsme si moc užily. Viděly jsme spoustu krásných kostýmů. A i naše kostýmy se dětem moc líbily. Jeden ze skvělých převleků mých spolužaček byl kostým Lva, který měl u dětí úspěch největší. Ale nechyběly ani kostýmy Citronu, Šebestové, Červené Karkulky, Šmoulinky, princezen či různých zvířat, dokonce jsme měly i zpívající krávu, která hrála na ukulele. Jak už jsem řekla, tak jsme si průvod opravdu všechny moc užily a rozhodně je to další zážitek do sbírky. Je vážně skvělé, že díky „Pedárně“ máme tolik hezkých zážitků a můžeme se účastnit takových to akcí. Za to jsme všechny moc vděčné.

S poděkováním třída 3.A

Fotogalerie

Soutěž Pod čepicí.

Dne 21.2.2023 se na našem Domově mládeže odehrála dnes už nám všem dobře známá soutěž Pod čepicí. Každá ze tříd si zvolila své „zástupce”, kteří soutěžili v různých kategoriích. Vědomostní soutěž, poznávání předmětů, kreslení nebo pantomima byla pro každého z nás velkou zábavou a zrovna za moji třídu - 2.B, si troufám říci, že jsme byli více než dobří! Jelikož jsem se osobně zúčastnil pantomimy, mohu říci, že to byl opravdu fajn večer. Na závěr bych chtěl poděkovat všem vychovatelkám, které se na soutěži podílely a tím nám opět zpestřily náš obvyklý „intrácký” stereotyp.

Za třídu 2.B, Vomáčka Stanislav

Fotogalerie

mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Fotogalerie

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Fotogalerie

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Fotogalerie

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Fotogalerie